Jocurile Olimpice de Iarna din Rusia. Programul competitiilor unde vor concura românii



24 de romani participa in urmatoarele doua saptamani la Jocurile Olimpice de Iarna, care vor avea loc in acest an in Rusia, la

sursa foto: cosr.ro

sursa foto: cosr.ro

 

SchiSochi. Reprezentantii Comitetului Olimpic si Sportiv Român au publicat deja programul jocurilor olimpice si probele la care vor concura reprezentantii României, pana in data de 23 februarie. Deocamdata, echipa reprezentativa a tarii se bucura de conditii exceptionale si de ospitalitatea gazdelor, potrivit declaratiei secretarului general al COSR:“Gazdele noastre din Rusia ne-au primit extraordinar. Conditiile de cazare si masa sunt la superlativ, bazele sportive se prezinta impecabil,  iar organizarea este impresionanta”, ne-a transmis de la Sochi Ioan Dobrescu, secretarul general al COSR.  “Nu stiu de ce in presa se vehiculeaza tot felul de zvonuri unul mai neadevarat ca celalalt. Deocamdata Jocurile Olimpice de iarna de la Sochi sunt cele mai bine organizate de pana acum”.

 

Sport de iarna-schiVineri, 7 februarie 2014

  • 18:00
  • Ceremonia de deschidere

Stadionul Olimpic Fisht

Sambata, 8 februarie 2014

  • 12:00
    • Schi fond

Centrul Laura

  • 7,5/7,5 km schiatlon – FINALA
    Timea Sara
  • 16:30
    • Biatlon

Centrul Laura

  • 10 km sprint masculin – FINALA
    Cornel Dumitru Puchianu
  • Sanie

Complexul Sanki

  • Simplu masculin – Mansa 1,2
    Valentin Cretu
  • 18:30
  • Schi sarituri

Arena Russki Gorki

  • Trambulina normala – Calificari
    Sorin Iulian Pitea

Duminica, 9 februarie 2014

  • 09:00
    • Schi alpin

Centrul Alpin Rosa Khutor

  • Coborare masculin – FINALA
    Ioan Valeriu Achiriloaie
  • 12:00
    • Schi fond

Centrul Laura

  • 15/15 km schiatlon – FINALA
    Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene
  • 16:30
    • Biatlon

Centrul Laura

  • 7,5 km sprint feminin – FINALA
    Eva Tofalvi
  • Sanie

Complexul Sanki

  • Simplu masculin – FINALA
    Valentin Cretu
  • 19:30
  • Schi sarituri

Arena Russki Gorki

  • Trambulina normala – FINALA (daca se califica)
    Sorin Iulian Pintea

Luni, 10 februarie 2014

  • 09:00
    • Schi alpin

Centrul Alpin Rosa Khutor

  • Super-combinata – Calificari
    Ania Monica Germaine Caill
  • 13:00
    • Schi alpin

Centrul Alpin Rosa Khutor

  • Super-combinata – FINALA (daca se califica)
    Ania Monica Germaine Caill
  • 16:30
    • Biatlon

Centrul Laura

  • 12,5 km urmarire masculin – FINALA
    Cornel Dumitru Puchianu
  • 16:45
  • Sanie

Complexul Sanki

  • Simplu feminin – Mansa 1,2
    Raluca Nicoleta Stramaturaru

Marti, 11 februarie 2014

  • 12:00
    • Schi fond

Centrul Laura

  • Sprint individual – FINALA
    Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene
  • 14:00
    • Schi fond

Centrul Laura

  • Sprint individual feminin – FINALA
    Timea Sara
  • 16:30
  • Biatlon

Centrul Laura

  • 10 km urmarire feminin – FINALA
    Eva Tofalvi
  • Sanie

Complexul Sanki

  • Simplu feminin – FINALA
    Raluca Nicoleta Stramaturaru

Miercuri, 12 februarie 2014

  • 09:00
    • Schi alpin

Centrul Alpin Rosa Khutor

  • Coborare feminin – FINALA
    Ania Monica Germaine Caill
  • 16:15
  • Sanie

Complexul Sanki

  • Dublu masculin – FINALA
    Alexandru Andrei Teodorescu, Nicolae Radu Sovaiala

Joi, 13 februarie 2014

  • 09:30
    • Skeleton

Complexul Sanki

  • Simplu feminin – Calificari
    Maria Marinela Mazilu
  • 12:00
    • Schi fond

Centrul Laura

  • 10 km clasic – FINALA
    Timea Sara
  • 16:00
    • Biatlon

Centrul Laura

  • 20 km individual masculin – FINALA
    Cornel Dumitru Puchianu
  • 15 km individual feminin – FINALA
    Eva Tofalvi
  • 17:00
    • Patinaj artistic

Patinoarul Iceberg

  • Individual masculin – Programul scurt
    Zoltan Kelemen
  • 18:15
  • Sanie

Complexul Sanki

  • Stafeta echipe – FINALA
    Raluca Nicoleta Stramaturaru, Valentin Cretu, Alexandru Andrei Teodorescu, Nicolae Radu Sovaiala

Vineri, 14 februarie 2014

  • 09:00
    • Schi alpin

Centrul Alpin Rosa Khutor

  • Super-combinata – Calificari
    Ioan Valeriu Achiriloaie
  • 12:00
    • Schi fond

Centrul Laura

  • 15 km clasic – FINALA
    Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene
  • 13:30
    • Schi alpin

Centrul Alpin Rosa Khutor

  • Super-combinata – FINALA (daca se califica)
    Ioan Valeriu Achiriloaie
  • 14:30
    • Skeleton

Complexul Sanki

  • Simplu – Calificari
    Dorin Dumitru Velicu
  • 17:00
    • Patinaj artistic

Patinoarul Iceberg

  • Individual masculin – Programul liber
    Zoltan Kelemen
  • 17:40
    • Skeleton

Complexul Sanki

  • Simplu feminin – FINALA (daca se califica)
    Maria Marinela Mazilu
  • 19:30
  • Schi sarituri

Arena Russki Gorki

  • Trambulina mare – Calificari
    Sorin Iulian Pintea

Sambata, 15 februarie 2014

  • 09:00
    • Schi alpin

Centrul Alpin Rosa Khutor

  • Super-urias – FINALA
    Ania Monica Germaine Caill
  • 16:45
    • Skeleton

Complexul Sanki

  • Simplu – FINALA (daca se califica)
    Dorin Dumitru Velicu
  • 19:30
  • Schi sarituri

Arena Russki Gorki

  • Trambulina mare – FINALA (daca se califica)
    Sorin Iulian Pintea

Duminica, 16 februarie 2014

  • 17:00
    • Biatlon

Centrul Laura

  • 15 km mass-start – FINALA
    Cornel Dumitru Puchianu
  • 18:15
  • Bob

Complexul Sanki

  • Bob doi – Mansa 1
    Florin Cezar Craciun, Nicolae Istrate

Luni, 17 februarie 2014

  • 16:30
    • Bob

Complexul Sanki

  • Bob doi – FINALA
    Florin Cezar Craciun, Nicolae Istrate
  • 17:00
  • Biatlon

Centrul Laura

  • 12,5 km mass-start – FINALA
    Eva Tofalvi

Marti, 18 februarie 2014

  • 09:00
    • Schi alpin

Centrul Alpin Rosa Khutor

  • Slalom-urias – Calificari
    Ania Monica Germaine Caill
  • 12:30
    • Schi alpin

Centrul Alpin Rosa Khutor

  • Slalom-urias – FINALA (daca se califica)
    Ania Monica Germaine Caill
  • 17:15
  • Bob

Complexul Sanki

  • Bob doi feminin – Mansa 1
    Maria Adela Constantin, Andreea Grecu

Miercuri, 19 februarie 2014

  • 09:00
    • Schi alpin

Centrul Alpin Rosa Khutor

  • Slalom-urias – Calificari
    Alexandru George Barbu
  • 12:30
    • Schi alpin

Centrul Alpin Rosa Khutor

  • Slalom-urias – FINALA (daca se califica)
    Alexandru George Barbu
  • 13:45
    • Schi fond

Centrul Laura

  • Sprint clasic echipe – FINALA
    Florin Daniel Pripici
  • Sprint clasic echipe – FINALA
    Paul Constantin Pepene
  • 16:15
  • Bob

Complexul Sanki

  • Bob doi – FINALA
    Maria Adela Constantin, Andreea Grecu

Sambata, 22 februarie 2014

  • 11:30
    • Schi fond

Centrul Laura

  • 30 km mass-start liber – FINALA
    Timea Sara
  • 14:45
    • Schi alpin

Centrul Alpin Rosa Khutor

  • Slalom masculin – Calificari
    Alexandru George Barbu
  • 18:15
    • Schi alpin

Centrul Alpin Rosa Khutor

  • Slalom masculin – FINALA (daca se califica)
    Alexandru George Barbu
  • 18:30
  • Bob

Complexul Sanki

  • Bob patru – Mansa 1
    Andreas Paul Neagu, Paul Septimiu Muntean, Bogdan Laurentiu Otava, Danut Ion Moldovan

Duminica, 23 februarie 2014

  • 09:00
    • Schi fond

Centrul Laura

  • 50 km mass-start liber – FINALA
    Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene
  • 11:30
    • Bob

Complexul Sanki

  • Bob patru – FINALA
    Andreas Paul Neagu, Paul Septimiu Muntean, Bogdan Laurentiu Otava, Danut Ion Moldovan
  • 18:00
  • Ceremonia de inchidere

Stadionul Olimpic Fisht

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *