Bacau Fest Monodrame 2018. Programul spectacolelor la Teatrul Municipal Bacovia



Juriul celei de-a V-a editii a Concursului de Dramaturgie – Monodrama, desfasurat în cadrul Bacau Fest – Monodrame, a retinut în vederea nominalizarilor pentru premii urmatoarele 7 din cele 23 de texte primite: Femeia vie de Adriana Balan, Eu îl rog pe Dumnezeu unele lucruri de Tincuta Horonceanu-Bernevic, Jurnalul muribundei  de Laura-Antonia Ionescu, Omul-insula de Livia Stoica, Spaga de George Cocos, Un ban de argint de Mihai Galatan, Iulia, biata de ea de Gabriel Sandu.

„Finalistii celei de-a V-a editii a Concursului de Dramaturgie – Monodrama, desfasurat în cadrul Bacau Fest – Monodrame sunt: Tincuta Horonceanu-Bernevic, Laura-Antonia Ionescu si Gabriel Sandu. Juriul va decide ordinea premiilor în urma vizionarii spectacolelor-lectura organizate, pe baza celor trei texte, în timpul Festivalului.

Mentionam ca atât Premiul I, purtând numele regretatului dramaturg Valentin Nicolau, distinctie sustinuta financiar de Teatrul „Bacovia”, cât si premiile II si III sunt sprijinite în carti de editurile Nemira si Tracus Arte, carora le multumim si pe aceasta cale. Juriul prezentei editii a fost alcatuit din Elise Wilk, dramaturg, laureatul editiei a IV-a (2017) a Concursului de Dramaturgie – Monodrama, Monica Andronescu, critic de teatru, redactor sef al revistei Yorick, si Doru Mares, critic de teatru“, se arata in comunicatul de presa al organizatorilor.

 

Program BACAUFEST – MONODRAME 2018

DUMINICA, 15.04.2018

  • 16.30 – Sala Petru Valter: Valentin Braniste – Maidanez, text si regie Valentin Braniste, Teatru de Kartier, Bacau
  • 18.00 – Sala Petru Valter: Luminita Borta: City Break, dupa P. M. Arsch, regia Ania Cazan, proiect independent, Pitesti
  • 20.00 – Sala Mare: PREMIERA – Draga Elena Sergheevna, dupa Ludmila Razumovskaia, regia Madalin Hîncu, Teatrul Bacovia, Bacau

LUNI, 16.04.2018

  • 15.00 – Ateliere
  • 11.00 – Sala Petru Valter: Cartea de teatru-Cartea despre teatru: Prezentarea colectiei specializate a Editurii Nemira; Lansare de carte: Teatrul la filtru, de Carmen Mihalache, Ed. Junimea; Ei sunt printre noi (cartea monologurilor), de Mihai Ignat, Ed. Tracus Arte; Ce doreste domnul?, de Pascal Bruckner, traducerea Doru Mares, Ed. Trei
  • 16.30 – Sala Mare: Tiberiu Gabor-Bitere – Eu i-am îngropat pe Hamneti, eu l-am îngropat pe Gahudius, text si regie Laurentiu Budau, Teatrul Bacovia, Bacau
  • 18.15 – Sala Petru Valter: Alina Neagu – Spovedania unei videochatiste, text si regie Valentin Braniste, Teatru de Kartier, Bacau
  • 20.30 – Sala Mare: Gheorghe Ifrim – Gigel, dupa Alexandru Popa, regia Vlad Zamfirescu, proiect independent, Bucuresti

MARTI, 17.04.2018

  • 11.00 – GIO PUB: Eu îl rog pe Dumnezeu unele lucruri – spectacol lectura dupa textul cu acelasi nume de Tincuta Horonceanu-Bernevic, nominalizat la Concursul de Monodrama
  • 15.00 – Ateliere
  • 16.30 –Sala Petru Valter: Concurs – Alexandra Cheroiu – Psihoza 4.48 A.M., dupa Sarah Kane, regia Cristian Grosu, proiect independent, Cluj
  • 18.00 – Sala Petru Valter: Concurs – Sebastian Lupu – Groparul, dupa Mihaela Mihai, un spectacol de Sebastian Lupu, Teatrul Art Emotion, Oradea
  • 20.30 – Sala Mare: Marius Manole si Serban Pavlu în Demnitate, text si regie Ignasi Vidal, Teatrul Avangardia, Bucuresti

MIERCURI, 18.04.2018

  • 11.00 – GIO PUB: Iulia, biata de ea – spectacol lectura dupa textul cu acelasi nume de Gabriel Sandu, nominalizat la Concursul de Monodrama
  • 15.00 – Ateliere
  • 16.00 – Sala Mare: Bastien & Bastienne, dupa W. A. Mozart, regia Irina Craita, Opera Comica pentru Copii, Bucuresti
  • 18.00 – Sala Petru Valter: Concurs – Andrei Merchea Zapototki – Despre femei. One-man show, dupa Nicolae Esinencu, regia Tudor Tabacaru, Teatrul Tineretului, Piatra Neamt
  • 20.00 – Sala Mare: Concurs – Andreea Darie – Trei, dupa Marguerite Yourcenar, regia Octavian Jighirgiu, Teatrul Bacovia, Bacau

JOI, 19.04.2018

  • 11.00 – GIO PUB: Jurnalul muribundei – spectacol lectura dupa textul cu acelasi nume de Laura-Antonia Ionescu, nominalizat la Concursul de Monodrama
  • 15.00 – Atelierele
  • 18.00 – Sala Petru Valter: Ilinca Istrate, – Râzi paiata, spectacol de Ilinca Istrate, productie independenta, Iasi
  • 20.00 – Sala Mare: George Albert Costea – Dorian, spectacol de dans contemporan de Oana Rasuceanu, Asociatia Culturala Control N, Bucuresti

VINERI, 20.04.2018

  • 11.00 – Sala Petru Valter: Colocviul Fetele Monodramei si lansarea volumului Teatrul la persoana I de Octavian Saiu, în prezenta autorului
  • 15.00 – Ateliere
  • 16.30 – Sala Mare: Concurs – Isabela Neamtu – Grounded, regia Ligia Ciornei, Asociatia Culturala Doctor’s Studio, Bucuresti
  • 18.00 – Sala Petru Valter: Concurs – Edith Alibec – De ce fierbe copilul în mamaliga?, dupa Aglaia Veterany, regia Dana Paraschiv, Bucuresti
  • 20.30 – Sala Mare: Andreea Bibiri – O femeie singura, Teatrul de Arta, Bucuresti

SÂMBATA, 21.04.2018

  • 11.00 – Sala Petru Valter: Spectacolul laureatilor IDFest 2017, Ana Maria Codita si Rares Fota
  • 15.00 – Ateliere
  • 16.30 – Sala Mare: Concurs – Alexandra Gîtlan – Rhapsody in glue, scenariu dupa textul lui Lajos Notaros, cu motive din poeziile lui Charles Bukowski si ale Alexandrei Gâtlan, regia Tapastó Ernö, coproductie Teatrul Maszk (Ungaria) si Aradi Kamaraszínház, Arad 18.00 – Sala Petru Valter: Concurs – Denisa Nicolae – Tot ce-i minunat în lume, dupa Duncan Macmillan si Johnny Dahoe, regia Nicolae Constantin Tanase, Vanner Collective, Bucuresti
  • 19.30 – Sala Mare: Coca Bloos – Marturisiri
  • 20.15 – Sala Mare: Cristina Dascalescu – Foi Deus, concert de muzica Fado

DUMINICA, 22.04.2018

  • 11.00 – Sala Petru Valter: Atelierul cu Vise
  • 12.30 – Sala Petru Valter: Atelierul pentru adolescenti
  • 13.30 – Sala Petru Valter: Atelierul pentru adulti
  • 18.00 – Sala Petru Valter: Zymberaj Mentor – Actor in the box, spectacol de Zymberaj Mentor, The House Movie Theater Akt, Kosovo
  • 19.45 – Sala Mare: Festivitatea de premiere
  • 20.30 – Sala Mare: Richard Bovnoczki si Mihai Calin în Schneider si Schuster, dupa Joshua Sobol, regia Lucian Pavel, ARCUB, Bucuresti

 

 

 

 

 

 

Impartaseste

administrator a etichetat acest articol cu: , , , ,

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 

aparate foto

Bogdanesti-Sfintirea Paraclisului